Osobliwości naszej misji
     Właściwie to tytuł powinien brzmieć: "Osobliwości nie tylko naszej misji, ale życia w Ekwadorze w ogóle". No to zacznijmy od tych osobliwości, które zaskakują, bawią a nawet szokują, a z drugiej strony budzą podziw i uznanie.
            Po pierwsze, dom - zazwyczaj u Indian to po prostu deskami zbita mniejsza lub większa "chałupa", a u pozostałych Mestizo w miastach (Guayzimi i Zurmi) to, o ile z frontu trochę murowana i pomalowana, to już na zapleczu surowa, a od góry zakończona drutowymi kikutami (czyli jakby ciągle w budowie, dzięki czemu nie płaci się podatków od nieruchomości).
          Po drugie, życie w naszym miasteczku - centrum naszej misji w Guayzimi jest trochę skomplikowane: w tym mieście nie ma poczty i stacji benzynowej. Dla nas, obcokrajowców poczta i komunikacja listowna po prostu nie działa. Co do stacji benzynowej musimy uzupełniać braki w poniedziałki wyjeżdżając z Guayzimi do oddalonego o około 1,5h drogi Zumbi i tylko w określonych godzinach, czyli poza 8.00-12.00 i 14.00-18.00 każdego dnia za względu na remont drogi prowadzącej do naszego miasteczka.
         Po trzecie, miasteczko budzi w określonych dniach radosny śpiew płynący z megafonu oznajmiający zbiórkę odpadów i śmieci. Wyobrażacie sobie ekipę z zakładu oczyszczającego miasta śpiewającego np. śmieci, świeże śmieci, lalala, śmieci, tralala..? TO WŁAŚNIE TAK TU JEST!!!
         I po czwarte, to niezwykła wszędzie nam okazywana sympatia, gościnność, serdeczność i dobroć, której doświadczamy najczęściej od najbiedniejszych społeczności Indian, dlatego trzeba spróbować tego, czym nas częstują, a to kolejna osobliwość, której trzeba poświęcić osobny artykuł.
         I po piąte, dla mnie jako teologa (z racji przygotowania kapłańskiego) i także pedagoga to niezwykłe zasłuchanie dzieci z dżungli amazońskiej, kiedy jest pogadanka katechetyczna czy kazanie...
Tych osobliwości jest tak wiele, że będzie  wkrótce ich kontynuacja...

Niech Pan Was obdarzy pokojem,
o. EmilSłużyć Chrystusowi to wolność.

Św. Jan Paweł II


WOLONTARIAT MISYJNY

POLUB NAS NA FACEBOOK'U

Najchętniej czytane

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

ZATANKUJ