Prawdziwa MisjaJuż czwarty miesiąc mojego "misjonowania" w Guayzimi, ale wciąż wybrzmiewa w moich uszach słowa, które wypowiadają kapłani z naszej diecezji Zamora, jak i przybyli do nas goście: "macie tutaj prawdziwą  pracę misyjną" albo "takie misjonowanie widziałem w Afryce jakieś 20 lat temu".
           Po pierwsze, nie wielość wspólnot, ale odległości i sposób docierania do Indian czyni tę pracę wyjątkową. Przykład: o 6 rano wyruszamy samochodem terenowym do Heroes del Condor, by po półtorej godzinie jazdy samochodem przepakować się i zaokrętować na łódce którą, po pół godzinie docieramy do brzegu, skąd ruszamy do Shiamataka pieszo z obciążonymi sprzętem liturgicznym plecakami (około 45 min przedzierania się przez selvę) i słodyczami dla dzieci. Tam najpierw oczekiwanie, by wszyscy się zgromadzili i wysłuchali katechezy, a potem przygotowanie do Mszy świętej. Potem powrót przez selvę i dopływamy do kolejnej wspólnoty: Domingo Savio, a potem ostatnia wspólnota indian Shuar w Las Lagunas. I sytuacja się powtarza: powrót łódeczką, a następnie samochodem docieramy do domu około 20.00 -21.00.
           Po drugie, pogoda tropikalna tutaj w Amazonii nie rozpieszcza. I nie dotyczy to w miarę stałej temperatury wahającej się pomiędzy 20 a 35 stopni, ale wilgoci, która sprawia, że z plecakiem po kilku krokach jest się całym mokrym. A niekiedy trudno oddychać. Najbardziej jednak dokuczliwe jest błoto, w które niekiedy się zapadamy po kolana i tracimy najwięcej sił w naszej wędrówce misyjnej.
           Po trzecie, spotkanie z niezwykłą przyrodą - pięknem selvy, czyli dżungli amazońskiej (tak, to tutaj jest AMAZONIA!) przyprawia o zawrót głowy. I nie chodzi o niesamowite widoki wodospadów, kanionów, ale dzikie i niebezpieczne zwierzęta: jak czarna puma i jadowite węże. I o tym, czyli o moim spotkaniu z jadowitym wężem, który przeszedł obok mych nóg napiszę w kolejnym poście. 

Pozdrawiam
o. Emil
Służyć Chrystusowi to wolność.

Św. Jan Paweł II


WOLONTARIAT MISYJNY

POLUB NAS NA FACEBOOK'U

Najchętniej czytane

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

ZATANKUJ