Niedziela Palmowa w Guayzimi

           

    
 Niedziela Palmowa w Guayzimi zakończyła rekolekcje wielkopostne, a rozpoczęła Wielki Tydzień w naszej misji. Po raz pierwszy celebracja Niedzieli Palmowej miała miejsce w hali sportowej a procesja z palmami odbyła się z kościoła do hali sportowej czyli za miasto (zupełnie odwrotnie niż to się praktykuje w misteriach dla upamiętnienia wydarzeń zaczynających Wielki Tydzień). 
   Dlaczego w hali sportowej? Rekolekcje wielkopostne połączyliśmy z Santas Misiones Populares (Popularne Święte Misje) na które przybywa rzesza wiernych nawet z najdalszych wspólnot naszej rozległej parafii, stąd możliwość ugoszczenia, rozmieszczenia uczestników rekolekcji spełniała jedynie hala sportowa znajdująca się poza miastem. Drugim powodem było to, że w ubiegłym roku swoją funkcję nie spełniła sąsiadująca z nami szkoła, gdyż dach jej niedużego boiska pokryty był gniazdami ptaków (gołębi), które nie oszczędzały uczestników rekolekcji przez swoje... odchody.
   Trzeba przyznać, że zaangażowanie katechetów i ich rodzin a także najgorliwszych wiernych było bardzo duże. Podczas rekolekcji zostały wydawane obiady nawet dla 400 uczestników, a dom po siostrach zakonnych zapełnił się gośćmi z wiosek indiańskich. Szybko zauważyliśmy, że dzieci przybyłe z dalekiej dżungli mają wielki apetyt i zostały poczęstowane przez Kasię (naszej świeckiej misjonarki) racuchami. Bystre oko a raczej dobry węch Kasi sprawił, że jeszcze w sobotę wieczorem odbyło się wielkie pranie wszystkich ubrań noszonych przez dzieci z dżungli, tak by w niedzielę mogły założyć czyściutkie, pachnące ubranka. Do tej pory zastanawiamy się, jak się czuły w tych nowych zapachach, przecież w ich wioskach pierze się tylko w potoku lub rzeczce, a ubrania rozwiesza się przed domem bez dachu (wystawione na ciągłe opady deszczu).
  Niedziela Palmowa była okazją do zaprezentowania się niektórych grup katechizmowanych wraz ze swoimi katechetami, które aktywnie włączyły się do mini-Misteriów Pańskich (co można zobaczyć na poniższych zdjęciach).  Były zatem krótkie sceny z uroczystego wjazdu Pana Jezusa na osiołku (choć w naszej sytuacji wyjazdu z miasta), przepędzenie przekupniów w świątyni (przed halą sportową) i wszystko po trzech dniach rekolekcji (od piątku) zakończone celebracją liturgii Niedzieli Palmowej.
     Cieszy nas spore grono ludzi spowiadających się podczas rekolekcji i zaangażowanie naszych wiernych w te rekolekcje. Mamy nowe pomysły jak na przyszłość to udoskonalić i sprawić, by powiększyć grono uczestników rekolekcji. Z Bożą pomocą we dwóch (Seweryn i ja) udało nam się wyspowiadać wszystkich chętnych i poprzez pogadanki katechetyczne (prowadzone także przez wybranych katechetów) omówiliśmy 7 sakramentów świętych. Na zakończenie wszystkim uczestnikom zostały wręczone modlitewniki o miłosierdziu Bożym (dar o. Eryka Kapały) wraz z instrukcją jak należy odmawiać koronkę do Miłosierdzia Bożego. Wierzymy, że chwała Bożego miłosierdzia dotrze do najdalszych zakątków amazońskiej puszczy.
  Życzę wszystkim (czytającym i odwiedzającym naszą stronę internetową) błogosławionego Wielkiego Tygodnia
o. Emil
  Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Służyć Chrystusowi to wolność.

Św. Jan Paweł II


WOLONTARIAT MISYJNY

POLUB NAS NA FACEBOOK'U

Najchętniej czytane

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

ZATANKUJ