O "naszych" dzieciach z amazońskiej puszczy


      Witają nas pozdrowieniem: Buenos dias Padrecito! Kroczą za nami sznureczkiem, uważnie się nam przyglądają i czekają oczywiście na nasze słodkie podarunki. Potem, gdy pozwala na to czas, po Mszy świętej chętnie z nami grają w piłkę nożną. Obdarowane owocami (w tym wypadku jabłkami) lub lizakami troskliwie zajmują się naszym misyjnym pieskiem - Barym (co widać na powyższym zdjęciu wykonanym w najdalszej misyjnej wspólnocie Mariposa). 
    Bohaterami naszego artykułu będą oczywiście dzieci z selvy. Nie mogę uwierzyć nadal jak dzieci z dzikiej amazońskiej puszczy potrafią być tak grzeczne i słuchać starszych. Wynika to najwidczniej z surowego wychowania rodzinnego i respektowania dorosłych co pomaga im dostosować się do trudnych warunków życia w dżungli.
   Dzieci witają nas zawsze radośnie, patrzą na nas z ciekawością a także chętnie się popisują np. chwaląc się dziurawymi łódkami swoich wspólnot, co doskonale oddał pierwszy z filmików o naszej misji zamieszczony na stronie i na youtubie. Ze względu na ich spontaniczne zachowanie często są przedmiotem i obiektem naszych zdjęć.
   Jednak pewne zdjęcie dziecka utkwiło mi szczególnie w pamięci i zapisało się w historii naszej pracy misyjnej. Ale po kolei. Jakiś miesiąc temu przybyłem do wspólnoty Saraguro w głębi naszej selvy by rozpocząć pogadankę katechetyczną, a następnie sprawować Eucharystię. W kapliczce już czekała młodziutka matka z dwuletnim dzieckiem - ślicznie ubrana z kucykami na głowie. Zrobiłem jej kilka zdjęć naszym misyjnym tabletem. Najbardziej fotogeniczne dziecko jakie spotkałem w życiu. Nikt nie przypuszczał, że wydarzy sie wkrótce tragedia. Dziecko zginęło w wyjątkowych tragicznych okolicznościach wiezione na motocyklu przez rodziców całą noc. Wkrótce potem był pogrzeb tej dziewczynki (na szczęście była chrzczona).
    Niestety pogrzeby małych dzieci zdarzają się bardzo często w naszej pracy misyjnej i jest to bardzo smutna rzeczywistość naszej posługi kapłańskiej. 
   Wkrótce potem zaginął nasz tablet w którym był mszał, czytania, kazania, teksty pogadanek, zdjęcia z naszej pracy misyjnej itp.. Rozpoczęliśmy poszukiwania, nawet dochodzenie, rozwiesiliśmy plakaty o zgubie, poinformowaliśmy policję. Wyznaczylismy nagrodę. Bezskutecznie. Kilka dni temu wspólnota, w której zginęło dziecko poprosiła nas o Mszę w jej intencji. Kiedy przybyłem, wróciły wspomnienia ze zdjęcia które jej wykonałem (przypuszczam że unikatowe) właśnie tym tabletem. Skoro dziecko było ochrzczone rozpocząłem szturm modlitewny do tego "aniołka" prosząc go o znalezienie tabletu. Przecież tam jest jej zdjęcie!!! Upłynęly dni... i tablet się odnalazł. Nie szkodzi, że trochę popękany na ekranie, że aplikacje niektóre bezpowrotnie usunięte (w tym wszystkie zdjęcia). Próbowano się do niego dostać, złamać kod, zresetować i przywłaszczyć. Nie udało się. Wrócił do nas dzięki wstawiennictwu tej małej dziewczynki. Ta cała historia z tabletem nadaje się zresztą na osobną powieść, nawet kryminalną.
   Wracając do tematyki dzieci pozwolę sobie dokończyć ten artykuł słowami jednego z chrześcijańskich myślicieli, że każde dziecko jest dowodem że Bóg nie znudził się człowiekiem, że nie uprzykszyli mu się jeszcze ludzie. A tym bardziej  każde dziecko z naszej misji jest tego najlepszym dowodem jak Bóg kocha nas.
o. Emil
PS. Ze względu na dochodzenie w sprawie śmierci dziewczynki jak i naszego tabletu nie podaję więcej szczegółow, ani nie zamieszczam zdjęć tego naszego aniołka. Ale chętnie się dzielę innymi zdjęciami, m. in. jak dzieci przeprawiają się przez rzekę, czy poszukują... złota.2 komentarze:

  1. Ciekawa historia, tylko pozostaje taka niejasnosc: jezeli zdjecia byly usuniete wiec nie ma zdjec tej zmarlej dziewczynki? Wydaje sie z tekstu ze jakies zdjecia sa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Słuszna dedukcja. Tak, rzeczywiście wszystkie zdjęcie zostały skasowane.... ale zdjęcie tej dziewczynki posiadam. Otóż, zanim zaginął nam tablet i gdy dowiedzieliśmy się o jej tragicznej śmierci dla jej weryfikacji zrobiłem zdjęcie zdjęciu czyli moim telefonem zrobiłem zdjęcie zdjęciu na tablecie dla weryfikacji i konsultacji (celem szybkiego przesłania) czy to ta dziewczynka zginęłą i czy o nią chodzi. Zdjecie zatem pozostało, ale jest jedynie kopią oryginału z tabletu i słabej jakości.

    OdpowiedzUsuń

Służyć Chrystusowi to wolność.

Św. Jan Paweł II


WOLONTARIAT MISYJNY

POLUB NAS NA FACEBOOK'U

Najchętniej czytane

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

ZATANKUJ