Język hiszpański w odmianie ekwadorskiej


     Najpierw dwa słowa, które mówią wiele o tym gdzie się znajdujemy i jakie jest nasze położenie geograficzne i topograficzne. Te dwa hiszpańskie słowa to arriba i abajo, czyli albo coś jest na górze albo na dole. To znaczy jedziemy samochodem i przed skrzyżowaniem uprzejmie pytamy tubylców w którą stronę mamy skręcić: w prawo (a la derecha) czy w lewo (a la izquierda) by dotrzeć do celu: odpowiedź pada; abajo albo arriba. Zatem na skrzyżowaniu nie ma w prawo albo w lewo, jest zawsze do góry, albo na dół.
   W związku z tym najczęstszym słowem używanym na określenie drogi jest sendero (rzadziej via, camino, calzada) czyli po prostu droga górska. Zatem większość dróg ekwadorskich to górskie drogi (tak jak na zdjęciu - droga do naszego Guayzimi, prawie 30 km odcinek). To zdjęcie podpowiada swoim obrazem słówko derrumbe, które można spotkać bardzo często na drogach ekwadorskich. To oznacza osuwisko błotne lub kamienne, bardzo niebezpieczne miejsca, praktycznie nie zabezpieczone, a na terenie naszej misji nieoznakowane (przez które przejeżdżamy kilka razy w tygodniu!!!).
 Z ekwadorskich dróg zjeżdżamy do barów lub restauracji by się czymś pożywić: i tutaj trzeba powiedzieć o dwóch słowach które tylko i wyłącznie kojarzą się z Ameryką Południową, a szczególnie z Ekwadorem (także z Peru): ceviche i cuy. Pierwsze słówko odnosi się do potraw na bazie opiekanej kukurydzy, a także morskich dodatków (w naszym regionie w postaci zup) w postaci przystawek lub drugich dań, a drugie odnosi się do przysmaku czyli cuy... co oznacza świnkę morską. Oprócz smażonej świnki morskiej można spotkać przy drodze także większą świnkę przypiekaną ogniem zawieszoną na haku przed barem i najeść się guatitą czyli fragmentami żołądków wołowych (gulasz).
No to jaką świnkę wolicie zjeść?
Smacznego
Pozdrawiam
o. Emil
PS. Na poniższym zdjęciu nasze parafianki z Los Geranios częstują coladą czyli napojem (coś w rodzaju kompotu) z owoców tropikalnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Służyć Chrystusowi to wolność.

Św. Jan Paweł II


WOLONTARIAT MISYJNY

POLUB NAS NA FACEBOOK'U

Najchętniej czytane

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

ZATANKUJ