W poszukiwaniu długowieczności... czyli sławna Vilcabamba

      Oto miasto, które wraz z okolicą słynie z długowieczności. Co sprawia, że ludzie z Vilcabamba żyją ponad sto lat? Klimat? Wieczna wiosna? Malowniczo położona dolina Vilcabamby na wysokości 1500 m npm? Bezstresowe życie? Pożywienie? Otóż... Miasto należy do prowincji Loja i to zaledwie 1h drogi od miasta o tej samej nazwie. Przyciąga turystów, a nawet pewne grupy społeczne w poszukiwaniu eliksiru młodości (albo jak kto woli długowieczności). Otóż najczęściej można tam spotkać Amerykanów, a nie mała ich część ma tam swoje bogate hacjendy - eleganckie domy (zupełnie nie przystające do ekwadorskich domów) i piękne położone ogrody na wzgórzach. Co do grup społecznych to Vilcabamba przyciąga amerykańskich ...hippisów. Nie brakuje tutaj dobrego zaplecza hotelowego, hostelowego i gastronomicznego (kafejki, restauracje na dobrym poziomie bo światowym), bo prowadzonych przez obcokrajowców (Amerykanów i Niemców).
   Miasto zyskało światową sławę już w latach 50 tych XX wieku po artykule jednego z amerykańskich magazynów (ach, ta reklama), który przedstawił miasteczko jako krainę wiecznych staruszków wolnych od chorób serca, nowotworów, osteoporozy i współczesnej cywilizacji. Rzeczywiście, w centrum  Vilcabamby można spotkać takich sympatycznych starszych ludzi (oczywiście Ekwadorczyków) nie noszących okularów czy aparatów słuchowych okupujących ławeczki parku.
   Gdzie kryje się zatem sekret długowieczności? Pewnie w elementach tworzących całość i sposób życia w dolinie Vilcabamby: mikroklimat (18 - 24 stopni), pożywienie składające się przede wszystkim z warzyw i owoców (rzadko mięsa) pozbawionych pestycydów i konserwantów oraz spokojnego życia. Ja jeszcze bym dodał z harmonii z życia w Bogu, bo Vilcabamba cieszy się pięknym kościółkiem Św. Piotra i jego szczególnym wstawiennictwem (zdjęcie poniżej). No i cóż tu więcej dodać... w naszym wakacyjnym podróżowaniu
Pozdrawiam
o. Emil


1 komentarz:

Służyć Chrystusowi to wolność.

Św. Jan Paweł II


WOLONTARIAT MISYJNY

POLUB NAS NA FACEBOOK'U

Najchętniej czytane

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

ZATANKUJ