Krótki wypoczynek nad Oceanem Spokojnym

     Na kilka dni przed intensywnym czasem maryjnym w naszej misji (sierpień - to czas nowenny do Matki Bożej, dodatkowe msze we wspólnotach Indian, intensywny kurs naturalnego planowania rodzin), pozwoliliśmy sobie na krótki wypoczynek w klasztorze franciszkańskim nad samym oceanem w miejscowości Libertad, by delektować się innym klimatem, urokami i atrakcjami wybrzeża oceanicznego. Przez te kilka dni towarzyszyła nam każdego dnia pochmurna pogoda, ale było bardzo ciepło. Zwiedziliśmy trzy miasteczka należące do prowincji Santa Elena, a słynne z pięknej plaży i atrakcji turystycznych: Salinas, Montanita i oczywiście Libertad. Każda z nich chwali się pięknymi i szerokimi plażami, i niestety nagabującymi różnymi ofertami "naganiaczami" proponującymi wszelki asortyment posiłków, masażu, sprzętu plażowego czy odzieży oraz form spędzania czasu (m. in. oglądanie wielorybów, wodne skutery). I tak w ciągu zaledwie 1 min doliczyliśmy się prawie 10 propozycji. 
     Najwiekszą atrakcją jest jednak oglądanie wielorybów zaledwie 1 km od wybrzeża, gdzie w tym czasie sierpniowym odbywają się gody wielorybów (gatunek zwany "ballenas jorobada", a po polsku "długopłetwowiec oceaniczny"). Ich oglądanie to prawdziwa przyjemność. Ssaki te ważą od 30 do 45 ton, "śpiewają" wydając pieśń z nisko złożonych dzwięków, a co najpiękniejsze od czasu do czasu wyskakują nad wodę ukazując swą budowę i uderzając z impetem w taflę oceanu swoim gigantycznym ogonem. Stąd dla turystów to prawdziwa gratka, a my mieliśmy wyjątkowe szczęście widząc z bliska te niesamowite ssaki prawie cały czas podczas jednego rejsu.
    Jak na każdym wybrzeżem można dobrze zjeść (szczególnie pyszną okoniowatą rybkę "corvinę" i owoce morza przygotowane na różnorodny sposób) i napić się (i nie chodzi o alkohol - co pokazują poniższe zdjęcia).
   Krótki wypoczynek okupiliśmy jednak spaloną skórą, (mimo pochmurnego nieba!) bo słońce tutaj jest bezlitosne i przebija się z łatwością raniąc szczególnie takich "białasów" jak my...
Miłego zatem ....oglądania zdjęć.
o. Emil
PS. Filmik z oglądania wielorybów nad oceanem zamieszczamy w kategorii filmików na naszej stronie a także facebook'owej.1 komentarz:

Służyć Chrystusowi to wolność.

Św. Jan Paweł II


WOLONTARIAT MISYJNY

POLUB NAS NA FACEBOOK'U

Najchętniej czytane

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

ZATANKUJ