Rozpoczęcie nowego "roku szkolnego" ... dla seniorów

    
    Nowy rok pracy w ośrodku dla seniorów (centro gerontologico en Guayzimi, Nangaritza) rozpoczął się bardzo pobożnie: uroczystą Mszą Świętą sprawowaną w naszej świątyni. Do kazania wybrałem fragmenty listu Św. Jana Pawła II do osób w podeszłym wieku. I miałem tutaj pewien problem w zdefiniowaniu czym jest starość. Św. Jan Paweł II zacytował myśl Cycerona, że starość jest jesienią życia. I jak to wytłumaczyć naszym poczciwym staruszkom termin "jesień' skoro oni takiej pory roku nie znają? U nich wszystko jest zielone i kwitnące, można by powiedzieć, że żyją w wiecznej wiośnie (choć dla nich to lato, a zima to wtedy jak padają deszcze... dobre, co?). Mimo to myśli św. Jana Pawła II o starości bardo przypadły im do gustu, aby wysoko cenić sobie życie i umieć się nim cieszyć a przyszłość zawierzyć opiece Bożej dobroci.
     Następnie pałeczkę przejęła nasza misjonarka Kasia, która w "opuszczonym domu" sióstr wygłosiła im pogadankę na temat "higieny ciała w podeszłym wieku". Za swoją pogadankę i prezentację otrzymała gromkie brawa i zaproszenie przez personel na posiłek popołudniowy. Tam była okazja porozmawiania na temat funkcjonowania tego ośrodka: działa on na zasadzie "publicznej szkoły" dla starszych, to znaczy jest obowiązkowy (narzucony przez państwo) i seniorzy za brak obecności w codziennych zajęciach od 9 do 15.00 muszą mieć co najmniej jakieś wytłumaczenie. Uwaga! Nie dotyczy to starszych z plemienia Indian Saraguro czy Shuar, a jedynie Metysów zamieszkujących miasta ekwadorskie.
Większość seniorów to nasi gorliwi parafianie, którzy codziennie przychodzą na Eucharystię, dlatego ośmielam się zamieścić parę zdjęć z naszego środowego wydarzenia
Pozdrawiam
o. EmilBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Służyć Chrystusowi to wolność.

Św. Jan Paweł II


WOLONTARIAT MISYJNY

POLUB NAS NA FACEBOOK'U

Najchętniej czytane

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

ZATANKUJ