U nas także szkoły już wystartowały


   Na terenie naszej misji mamy ponad 70 placówek oświatowych na różnych szczeblach, począwszy od podstawówki po kolegium. Oświata jest skupiona w rękach państwa i jest publiczna. Prywatne szkoły stanowią wyjątek, tak jak szkoła podstawowa przylegająca do naszej parafii z przynależnością do diecezji Zamora - Chinchipe (Vikariat Apostolski), choć z określeniem katolickiej szkoły ma niewiele wspólnego. Wprawdzie prowadzimy dla tej szkoły prelekcje, katechezy (także dla nauczycieli), ale odbiór wartości chrześcijańskich jest znikomy.
   O ile szkoły dla Metysów w Guayzimi i Zurmi prezentują przyzwoity standard, o tyle szkoły dla dzieci Indian Saraguro czy Shuar rażą ubóstwem, słabymi środkami edukacyjnymi i zapleczem. Skąd o tym wiemy? Właśnie w nich najczęściej odprawiamy msze z braku kaplic czy miejsc spotkań modlitwy. Zdjęcie zamieszczone powyżej mówi bardzo wiele o edukacji dzieci Shuar. Zdarza się, że w jednej ławce zasiada nawet czworo dzieci i to różnych wiekowo. To bardzo wiele mówi o stanie edukacji w ogóle w Ekwadorze, który jest na bardzo, bardzo niskim poziomie.
   Dlatego nie ustajemy z prośbą do naszych Sympatyków i Dobrodziejów o pomoc na wyprawkę dla dzieci szkolnych, gdyż akcja jeszcze wciąż trwa (pozostało 15 dni). Tak bardzo chcielibyśmy pomóc tym najdalej od nas mieszkających na terenie naszej misji. A potrzeb jest bardzo wiele.
Z życzeniem wszelkich łask Bożych i pozdrowieniem od dzieci, które już otrzymały wyprawkę szkolną 
o. Emil
Ps.
Zbiórka pieniązków odbywa się poprzez stronę:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Służyć Chrystusowi to wolność.

Św. Jan Paweł II


WOLONTARIAT MISYJNY

POLUB NAS NA FACEBOOK'U

Najchętniej czytane

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

ZATANKUJ