Święto księżniczki

 
       Niekiedy sprawujemy Mszę świętą z racji "Quinseniery". I to nie jest imię. To święto księżniczki. Czyli dziewczynka 15 letnia kończy okres dzieciństwa, a wchodzi w wiek młodości. To według południowoamerykańskich obchodów, zapoczątkowanej z kultury Majów, wielka uroczystość dla rodziny, którą może obciązyć budżet domowy jak wesele. A skąd sugestia, że to święto księżnniczki? A to dlatego , że wymagany jest strój, a raczej suknia młodej księżniczki. Dochodzą jeszcze korona, welon i odpowiednie buciki. Te wszystkie elementy zostają poświęcone przez kapłana. Wszystkie ceremoniały zaczynają się w kościele (specjalna dodatkowa Msza święta), następnie w domu rodzinnym z zapalonymi świecami i dalszym odpowiednim ceremoniałem. Prawie jak huczne wesele.
    Zdarza się jednak, że celebrowanie "Quinseniery" oznacza dla tych dziewczynek wejście nie w świat młodości, ale dorosłości. Na uroczystości domowej przedstawione zostaje już narzeczony! A po kilku miesiącach od hucznej uroczystości młoda dziewczyna zostaje matką.
   To dla nas kapłanów okazja, by w kazaniu powiedzieć o odpowiedzialności i dojrzałości chrześcijańskiej, o pięknym przeżyciu młodości, o jej ideałach. Bardzo często korzystam wtedy z katechizmu Youcat Benedykt XVI odwołując się do wartości czystości 404-406 (amor casto), o darze życia, by go chronić, promować i pielęgnować.
    W tą sobotę czeka mnie kolejna quinseniera w Zurmi. Zanim przejdę do życzeń i pobłogosławię młodę dziewczynę z pewnością jej powiem o darze modlitwy i wartości bycia córką Boga.

Z darem modlitwy za wszystkie młode dziewczynki którym błogosławiłem z racji tego świętaa
o. Emil

   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Służyć Chrystusowi to wolność.

Św. Jan Paweł II


WOLONTARIAT MISYJNY

POLUB NAS NA FACEBOOK'U

Najchętniej czytane

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

ZATANKUJ